Groups & Starting Times for U.S. Amateur


The USGA has announced the groupings and starting times for the first two rounds of the U.S. Amateur, Monday (August 23) and Tuesday (August 24), at the par-71, 7,742-yard Chambers Bay in University Place, Wash., and the par-72, 7,309-yard The Home Course in Dupont, Wash.

The players will tee off both the first and 10th holes. Here are the threesomes and their starting times (all times PDT).

Monday (August 23), Chambers Bay hole #1; Tuesday (August 24), The Home Course hole #10

7:15 a.m. - 12:30 p.m. -- Ryan Peterson, Eagan, Minn.; John Murphy, Wilton, Conn.; Colby Smith, Auburn, Calif.
7:25 a.m. - 12:40 p.m. -- Chris Baloga, Baltimore, Md.; Eugene Wong, Canada; Andrew Patipaksiri, Cypress, Calif.
7:35 a.m. - 12:50 p.m. -- Jason Higton, Fresno, Calif.; Timothy Madigan, Rio Rancho, N.M.; Damian Telles, The Dalles, Ore.
7:45 a.m. - 1:00 p.m. -- C. J. Deberg, Edina, Minn.; Robert Leopold, England; Glenn Northcutt, Dothan, Ala.
7:55 a.m. - 1:10 p.m. -- Brock Crosson, Canada; Greg Moss, Los Angeles, Calif.; Brent Martin, Laplata, Md.
8:05 a.m. - 1:20 p.m. -- Tommy McDonagh, Norwalk, Conn.; Matthew Brown, Brookeville, Md.; Parker Edens, Greeley, Colo.
8:15 a.m. - 1:30 p.m. -- Joseph Bramlett, Saratoga, Calif.; Chan Kim, Gilbert, Ariz.; William Bowman, Greensboro, N.C.
8:25 a.m. - 1:40 p.m. -- Daniel Zuluaga, Colombia; Ryan McCarthy, Australia; Tim Jackson, Germantown, Tenn.
8:35 a.m. - 1:50 p.m. -- Sean Knapp, Oakmont, Pa.; Brian Hwang, Hauppauge, N.Y.; Morgan Hoffmann, Wyckoff, N.J.
8:45 a.m. - 2:00 p.m. -- Travis Ross, Crookston, Minn.; Daniel Chian, Covina, Calif.; Richard Berkmeyer, St Louis, Mo.
8:55 a.m. - 2:10 p.m. -- Matt Miller, Eldon, Mo.; Herbert Day, El Salvador; Jay Linquist, Canada
9:05 a.m. - 2:20 p.m. -- Christian Heavens, Fairview Heights, Ill.; Taylor Smith, Mansfield, Ga.; Amit Chopra, Costa Mesa, Calif.
9:15 a.m. - 2:30 p.m. -- Patrick Reed, Augusta, Ga.; Michael Moyers, Stanardsville, Va.; Louis-Alexandre Pitre, Canada

Monday (August 23) Chambers Bay hole #10; Tuesday (August 24), The Home Course hole #1

7:15 a.m. - 12:30 p.m. -- Ben Mangum, Montgomery, Ala.; Lion Kim, Lake Mary, Fla.; Dashiell Lindsell, San Francisco, Calif.
7:25 a.m. - 12:40 p.m. -- Tyler Foxx, Port St Lucie, Fla.; Bhavik Patel, Bakersfield, Calif.; Andrew Presley, Fort Worth, Texas
7:35 a.m. - 12:50 p.m. -- Michael McCoy, West Des Moines, Iowa; Riley Pumphrey, Georgetown, Texas; Matthew Hansen, Los Osos, Calif.
7:45 a.m. - 1:00 p.m. -- Joe Epperson, Plano, Texas; Adam Ball, Richmond, Va.; Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.
7:55 a.m. - 1:10 p.m. -- Drew Kittleson, Scottsdale, Ariz.; Andres Echavarria, Colombia; Patrick Cantlay, Los Alamitos, Calif.
8:05 a.m. - 1:20 p.m. -- Jordan Walor, Wake Forest, N.C.; Hudson Swafford, Tallahassee, Fla.; Eric Chun, Korea
8:15 a.m. - 1:30 p.m. -- Keegan Drugan, Holmen, Wis.; Blayne Barber, Lake City, Fla.; Scott Harvey, Greensboro, N.C.
8:25 a.m. - 1:40 p.m. -- Jason Millard, Murfreesboro, Tenn.; Marc Mandel, Conshohocken, Pa.; Arnond Vongvanij, Gainesville, Fla.
8:35 a.m. - 1:50 p.m. -- Carter Newman, Augusta, Ga.; Randy Haag, Burlingame, Calif.; Patrick Rodgers, Avon, Ind.
8:45 a.m. - 2:00 p.m. -- Kevin Carrigan, Canada; Cody Kent, Castle Rock, Colo.; Ricky DeSantis, Carlsbad, Calif.
8:55 a.m. - 2:10 p.m. -- Christopher Burger, Cincinnati, Ohio; Robert De Biase, Venezuela; Cody Thompson, Chico, Calif.
9:05 a.m. - 2:20 p.m. -- Christian Brand, Charleston, W.Va.; Estanislao Guerrero, Mexico; Alex Ching, Honolulu, Hawaii
9:15 a.m. - 2:30 p.m. -- Steve Ziegler, Broomfield, Colo.; Cameron Rappleye, Elk Grove, Calif.; Sang Yi, Carrollton, Texas

Monday (August 23), Chambers Bay hole #1; Tuesday (August 24), The Home Course hole #10

12:30 p.m. - 7:15 a.m. -- Matt Nicholas, Lake Charles, La.; W. Beau Schoolcraft, Englewood, Colo.; Erik Christopherson, Saint Paul, Minn.
12:40 p.m. - 7:25 a.m. -- Michael McGowan, Southern Pines, N.C.; Jake Bieber, Alamo, Calif.; Andrew Vijarro, Bend, Ore.
12:50 p.m. - 7:35 a.m. -- Danny Lewis, Morrow, Ohio; William Miller, Venetia, Pa.; T. J. Bordeaux, Tacoma, Wash.
1:00 p.m. - 7:45 a.m. -- Bobby Wyatt, Mobile, Ala.; David Haley Jr, Hilliard, Ohio; Jeff Coffman, Oklahoma City, Okla.
1:10 p.m. - 7:55 a.m. -- Michael Mulieri, Silver Spring, Md.; Austin Cook, Jonesboro, Ark.; Korey Ward, West Chester, Ohio
1:20 p.m. - 8:05 a.m. -- Brinson Paolini, Virginia Beach, Va.; Phillip Choi, Orlando, Fla.; Garrett Simons, Grand Ledge, Mich.
1:30 p.m. - 8:15 a.m. -- Joe Kastelic, Cincinnati, Ohio; Michael Kim, Del Mar, Calif.; Stephen Skurla, Wheaton, Ill.
1:40 p.m. - 8:25 a.m. -- Jeffrey Scohy, Bellbrook, Ohio; Mac McClung, Fremont, Calif.; Brandon Parker, Auburn, Mass.
1:50 p.m. - 8:35 a.m. -- Matthew Smith, Australia; Justin Martinson, Avondale, Pa.; Mark Hubbard, Denver, Colo.
2:00 p.m. - 8:45 a.m. -- Christopher DeForest, Cottekill, N.Y.; Andrew Putnam, University Place, Wash.; Darren Wallace, Canada
2:10 p.m. - 8:55 a.m. -- Thomas McCarthy, Tolland, Conn.; Jason Scrivener, Australia; George Downing, Santa Barbara, Calif.
2:20 p.m. - 9:05 a.m. -- Wyndham Clark, Greenwood Village, Colo.; Vaita Guillaume, Buies Creek, N.C.; Michael Muehr, Washington, D.C.
2:30 p.m. - 9:15 a.m. -- Connor Arendell, Cape Coral, Fla.; Johan De Beer, South Africa; Jed Dirksen, Hampton, Iowa

Monday (August 23), Chambers Bay hole #10; Tuesday (August 24), The Home Course hole #1

12:30 p.m. - 7:15 a.m. -- Matthew Harvey, Georgetown, Texas; Kevin Phelan, St. Augustine, Fla.; Evan Harmeling, North Reading, Mass.
12:40 p.m. - 7:25 a.m. -- Michael Whitehead, Sugar Land, Texas; Tom Hoge, Fargo, N.D.; Bennett Blakeman, Burr Ridge, Ill.
12:50 p.m. - 7:35 a.m. -- Gavin Hall, Pittsford, N.Y.; Matthew Stephens, Mont Belvieu, Texas; John Young Kim, Walnut, Calif.
1:00 p.m. - 7:45 a.m. -- Ben Smith, Carrollton, Ohio; Charlie Saxon, Tulsa, Okla.; Cheng Tsung Pan, Chinese Taipei
1:10 p.m. - 7:55 a.m. -- George Bryan, Chapin, S.C.; Scott Strohmeyer, Tuscaloosa, Ala.; Derek Ernst, Clovis, Calif.
1:20 p.m. - 8:05 a.m. -- Cameron Crawford, Sandy, Utah; Maxwell Cohen, Los Angeles, Calif.; George Cunningham, Litchfield Park, Ariz.
1:30 p.m. - 8:15 a.m. -- Henry Smart, Charlottesville, Va.; Ernesto Marin, Miami, Fla.; Hao-Sheng Hsu, Beaumont, Calif.
1:40 p.m. - 8:25 a.m. -- Andy Sajevic, Fremont, Neb.; Jeff Champine, Rochester Hills, Mich.; Shun Yat Hak, Hong Kong
1:50 p.m. - 8:35 a.m. -- Ben Polland, Bloomington, Minn.; David Chung, Fayetteville, N.C.; Charlie Holland, Dallas, Texas
2:00 p.m. - 8:45 a.m. -- Brent Blaum, Coral Gables, Fla.; Andrea Pavan, Italy; Brandon Ng, Canada
2:10 p.m. - 8:55 a.m. -- Bowen Sargent, Charlottesville, Va.; Ryan Carter, Stockton, Calif.; Sean Dale, Jacksonville, Fla.
2:20 p.m. - 9:05 a.m. -- Will Smith, Avon, Conn.; Boris Stantchev, Long Beach, Calif.; Matthew Alessi, Bloomfield Hills, Mich.
2:30 p.m. - 9:15 a.m. -- Kalena Preus, Honolulu, Hawaii; Bill Jones III, Conyers, Ga.; Mark Hicks, Bermuda Dunes, Calif.

Monday (August 23), The Home Course hole #1; Tuesday (August 24), Chambers Bay hole #10

7:15 a.m. - 12:30 p.m. -- Brian Belden, Emmaus, Pa.; Peter Jensen, Boyne City, Mich.; Kevin Aylwin, New Smyrna Beach, Fla.
7:25 a.m. - 12:40 p.m. -- Jamie Core, Canada; Spencer Lawson, Raleigh, N.C.; Ethan Tracy, Hilliard, Ohio
7:35 a.m. - 12:50 p.m. -- Brian Colbert, Palatine, Ill.; Carl McCauley, Parkland, Fla.; Ricky Stockton, Salinas, Calif.
7:45 a.m. - 1:00 p.m. -- Jean-Philippe Paiement, Canada; Craig Groenendaal, Centreville, Va.; Eric Steger, Noblesville, Ind.
7:55 a.m. - 1:10 p.m. -- Robert Savarese, Lafayette Hill, Pa.; Andrew Widmar, El Paso, Texas; Jacob Burger, Orangeburg, S.C.
8:05 a.m. - 1:20 p.m. -- Ricky Stout, New Bern, N.C.; Conrad Shindler, Westlake, Texas; Brad Shaw, Los Angeles, Calif.
8:15 a.m. - 1:30 p.m. -- Michael Brown, Cheltenham, Pa.; Nick Ellis, East Wenatchee, Wash.; Tevis Upton, Acworth, Ga.
8:25 a.m. - 1:40 p.m. -- Ren Takeuchi, Japan; Cameron Wilson, Rowayton, Conn.; Vince India, Deerfield, Ill.
8:35 a.m. - 1:50 p.m. -- Amory Davis, Chadds Ford, Pa.; Albin Choi, Canada; Cameron Peck, Olympia, Wash.
8:45 a.m. - 2:00 p.m. -- Clarke Kincaid, Trophy Club, Texas; Russell Henley, Macon, Ga.; Brad Brunner, Tampa, Fla.
8:55 a.m. - 2:10 p.m. -- Brooks Koepka, Wellington, Fla.; Barrett Kelpin, Kalamazoo, Mich.; Ravi Patel, Naperville, Ill.
9:05 a.m. - 2:20 p.m. -- Draegen Majors, Tulsa, Okla.; Ryan Indovina, Costa Mesa, Calif.; Franco Castro, Alpharetta, Ga.
9:15 a.m. - 2:30 p.m. -- Timmy Peterzen, Elk River, Minn.; Carl Jonson, Bainbridge Island, Wash.; Max Homa, Valencia, Calif.

Monday (August 23), The Home Course hole #10; Tuesday (August 24), Chambers Bay hole #1

7:15 a.m. - 12:30 p.m. -- Preston Dembowiak, Summerfield, N.C.; Antonio Grillo, Martha's Vineyard, Mass.; Josh Eure, Crofton, Md.
7:25 a.m. - 12:40 p.m. -- Woo Kim, Korea; Brad Larente, Canada; Brian Higgins, Bellingham, Mass.
7:35 a.m. - 12:50 p.m. -- Ryan O'Rear, Belton, Texas; Robert F. Gerwin II, Cincinnati, Ohio; Joseph Saladino, Huntington, N.Y.
7:45 a.m. - 1:00 p.m. -- Jin Jeong, Australia; Nick Taylor, Canada; Byeong-Hun An, Bradenton, Fla.
7:55 a.m. - 1:10 p.m. -- Nick Mullhaupt, Bradenton, Fla.; Gunner Wiebe, Denver, Colo.; Jarred Bossio, Olympia, Wash.
8:05 a.m. - 1:20 p.m. -- George Marucci Jr, Villanova, Pa.; Tim Hogarth, Northridge, Calif.; Jordan Spieth, Dallas, Texas
8:15 a.m. - 1:30 p.m. -- Thomas Muto, Wolcott, N.Y.; Billy Kennerly, Alpharetta, Ga.; Kenneth McCready, San Diego, Calif.
8:25 a.m. - 1:40 p.m. -- David McDaniel, Tucson, Ariz.; Alex Shi Yup Kim, Fullerton, Calif.; Richard Werenski, South Hadley, Mass.
8:35 a.m. - 1:50 p.m. -- Paul Haley, Dallas, Texas; C. J. Kim, Chandler, Ariz.; Peter Uihlein, Orlando, Fla.
8:45 a.m. - 2:00 p.m. -- Nick MacDonald, Lebanon, N.H.; Michael Harrington, Colorado Springs, Colo.; Zachary Blair, Ogden, Utah
8:55 a.m. - 2:10 p.m. -- Alex Carpenter, Little Rock, Ark.; Josh Anderson, Murrieta, Calif.; Joe Leavitt, Atkinson, N.H.
9:05 a.m. - 2:20 p.m. -- Wesley Bryan, Chapin, S.C.; Rudy Cabalar Jr, Ewa Beach, Hawaii; Eric Mina, Fremont, Calif.
9:15 a.m. - 2:30 p.m. -- Denny McCarthy, Burtonsville, Md.; Samuel Chavez, Hillsborough, Calif.; Kevin Penner, Sammamish, Wash.

Monday (August 23), The Home Course hole #1; Tuesday (August 24), Chambers Bay hole #10

12:30 p.m. - 7:15 a.m. -- Adam Stephenson, Greenville, N.C.; Stiggy Hodgson, England; Samuel Chien, San Diego, Calif.
12:40 p.m. - 7:25 a.m. -- Michael Drobnick, Hilliard, Ohio; Eric Lilleboe, Okemos, Mich.; Sihwan Kim, Buena Park, Calif.
12:50 p.m. - 7:35 a.m. -- David Jones, Norwich, Conn.; Terence Daniels, Bermuda; Justin Thomas, Goshen, Ky.
1:00 p.m. - 7:45 a.m. -- Harris English, Athens, Ga.; Tyler Sheppard, Midland, Texas; David Dannelly, Clemson, S.C.
1:10 p.m. - 7:55 a.m. -- Daniel Berger, Jupiter, Fla.; Matthew Younts, Stokesdale, N.C.; John Peterson, Fort Worth, Texas
1:20 p.m. - 8:05 a.m. -- Matt Schneider, Grand Rapids, Minn.; Carr Vernon, Poplar Bluff, Mo.; Scott Barton, Dallas, Texas
1:30 p.m. - 8:15 a.m. -- Todd White, Spartanburg, S.C.; Chase Blaich, Defuniak Springs, Fla.; Francesco Ruffino, Bloomfield Village, Mich.
1:40 p.m. - 8:25 a.m. -- Bobby Hudson, Memphis, Tenn.; Mackenzie Hughes, Canada; Hunter Hamrick, Montgomery, Ala.
1:50 p.m. - 8:35 a.m. -- Emiliano Grillo, Argentina; Yi Keun Chang, Diamond Bar, Calif.; Jeffrey Hedden, Old Lyme, Conn.
2:00 p.m. - 8:45 a.m. -- Alexander Moore, Richland, Wash.; Andrew Noto, New Orleans, La.; Thomas Buran, Scottsdale, Ariz.
2:10 p.m. - 8:55 a.m. -- Frank Vana, Shrewsbury, Mass.; William Coe, San Diego, Calif.; Josh Goldstein, Liberty, N.Y.
2:20 p.m. - 9:05 a.m. -- Harold Varner III, Gastonia, N.C.; Hunter Bronson, Tuscaloosa, Ala.; Kevin Marsh, Henderson, Nev.
2:30 p.m. - 9:15 a.m. -- Jason Shano, Scottsdale, Ariz.; Cory Renfrew, Canada; Kevin Tway, Edmond, Okla.

Monday (August 23), The Home Course hole #10; Tuesday (August 24), Chambers Bay hole #1

12:30 p.m. - 7:15 a.m. -- Zac Pool, Poteau, Okla.; Barden Berry, Kinston, N.C.; Scott Congdon, Foxboro, Mass.
12:40 p.m. - 7:25 a.m. -- Daniel Sorgini III, Westerville, Ohio; Brad Benjamin, Rockford, Ill.; John Hahn, Las Vegas, Nev.
12:50 p.m. - 7:35 a.m. -- Bud Cauley, Jacksonville, Fla.; Jordan McLaurin, Ironton, Mo.; Mark Knecht, Paducah, Ky.
1:00 p.m. - 7:45 a.m. -- John Duke Hudson, Sonora, Texas; Brandon Detweiler, Akron, Pa.; Tim Spitz, Rochester, N.Y.
1:10 p.m. - 7:55 a.m. -- Jason Buffone, Lockport, Ill.; Chris Paisley, England; Matt Ewald, Leawood, Kan.
1:20 p.m. - 8:05 a.m. -- Joseph Juszczyk, Dearborn Hts, Mich.; Nathan Smith, Pittsburgh, Pa.; Peter Williamson, Hanover, N.H.
1:30 p.m. - 8:15 a.m. -- Harry Rudolph III, La Jolla, Calif.; Jack Dukeminier, Eugene, Ore.; Jim Liu, Smithtown, N.Y.
1:40 p.m. - 8:25 a.m. -- Max McKay, St. Augustine, Fla.; Michael Morrison, Atlanta, Ga.; Scott Langley, St. Louis, Mo.
1:50 p.m. - 8:35 a.m. -- Hank Lebioda, Winter Springs, Fla.; Drew Chuipek, Gilberts, Ill.; Thomas Wroblewski, Neenah, Wis.
2:00 p.m. - 8:45 a.m. -- Daniel Bowden, Easley, S.C.; Sean Kelly, Staten Island, N.Y.; Jeff Wilson, Fairfield, Calif.
2:10 p.m. - 8:55 a.m. -- Donald Constable, Deephaven, Minn.; Kody Alexander, Jackson, Tenn.; Clayton Rotz, Chambersburg, Pa.
2:20 p.m. - 9:05 a.m. -- Alex Edfort, Somerset, N.J.; Mike Miller, Brewster, N.Y.; Matt Crawford, Redwood City, Calif.
2:30 p.m. - 9:15 a.m. -- Will Hogan, Ozark, Mo.; Steven Zychowski, Mendham, N.J.; Nicolo Galletti, Clayton, Calif.


CBS Sports Official Partner