2011 U.S. Amateur Starts Monday at Erin Hills


The 111th U.S. Amateur Championship teed off Monday, August 22nd, at Erin Hills Golf Course in Erin, Wis. At 7,760 yards, the par-72 Erin Hills surpasses Chambers Bay, last year's Amateur host, as the longest course in USGA history.

The front nine at Erin Hills extends 3,821 yards, while the back nine stretches a whopping 3,939 yards. Based on the course setup for the championship, the course rating for Erin Hills is 77.4 and the Slope is 144. The companion course, par-70 Blue Mound Golf & Country Club, is considerably shorter as it will be set up at 6,622 yards. Blue Mound G&CC will be set for a course rating of 72.0 and Slope of 131.

Chambers Bay had overtaken the South Course at Torrey Pines Golf Course in San Diego, Calif., which measured 7,643 yards for the 2008 U.S. Open, and 2006 U.S. Amateur host Hazeltine National Golf Club in Chaska, Minn., which measured 7,473 yards.

Erin Hills was co-designed by Dr. Michael Hurdzan, Dana Fry and Golf Digest writer Ron Whitten. That design team also oversaw a major renovation to the layout in 2010. Blue Mound Golf & Country Club was designed by legendary architect Seth Raynor. There is no admission fee for this championship.

On each side of the fairways, a 5- to 7-foot-wide swath of intermediate rough will be set to 1.5-1.75 inches. Approaching the putting greens, the intermediate rough will gradually narrow down to 15 to 30 inches. An 18- to 20-foot band of first cut of primary rough will be set to 4 inches. A second cut of primary rough will be set to 6 to 8 inches.

Fairways will be cut to 0.500 inch, while collars around greens will measure 0.250 inch and putting green approaches 0.350-0.400 inch. The greens will be mowed to measure 12.5 to 13.5 feet on the Stimpmeter for the duration of the championship.

Eighteen holes of stroke play are scheduled for August 22 and 23, after which the field will be cut to the low 64 scorers. Six rounds of match play begin on August 24 and the championship concludes with a 36-hole final match on August 28.

Among the benefits enjoyed by the U.S. Amateur winner are:

A gold medal and custody of the Havemeyer Trophy for the ensuing year
An exemption from local and sectional qualifying for the next U.S. Open
An exemption from qualifying for the next 10 U.S. Amateurs
An exemption from qualifying for the next British Open Championship
A likely invitation to the next Masters Tournament

The U.S. Amateur is the oldest golf championship in America, one day older than the U.S. Open. Except for an eight-year period, 1965-1972, when it was stroke play, the Amateur has been a match-play championship.

The U.S. Amateur is the most coveted of all amateur titles. Many of golf's greatest names, including Arnold Palmer, Jack Nicklaus, Lanny Wadkins, Craig Stadler, Jerry Pate, Mark O'Meara, Hal Sutton, Phil Mickelson and Tiger Woods, are etched on the Havemeyer Trophy.

But it was legendary amateur Robert T. Jones Jr. who first attracted national media coverage and sparked spectator attendance in the U.S. Amateur. Jones captured the championship five times (1924, '25, '27, '28 and '30). His 1930 victory was a seminal moment in golf history when, at Merion Cricket Club in Ardmore, Pa., Jones completed the Grand Slam, winning the four major American and British championships in one year.

Sixty-six years later, in 1996, Tiger Woods attracted similar interest and enthusiasm at Pumpkin Ridge Golf Club in North Plains, Ore., when he won a record third straight U.S. Amateur, having registered 18 consecutive match-play victories. In 1994, Woods, at 18, had first entered the record book as the youngest ever to win the Amateur Championship, following his three consecutive Junior Amateur titles (1991-93). That record has since been broken twice, first by 17-year-old Danny Lee in 2008 at Pinehurst No. 2 in the Village of Pinehurst, N.C., and then in 2009, when 17-year-old Byeong-Hun An won at Southern Hills Country Club in Tulsa, Okla., with a 7-and-5 victory over Ben Martin, of Greenwood, S.C.

This will be the 12th USGA championship conducted in the state of Wisconsin, and the first U.S. Amateur.

The U.S. Amateur will be covered by the Golf Channel and NBC, with the air times as follows:

August 24: 3-5 p.m., Golf Channel
August 25: 1-3 p.m., Golf Channel
August 26: 1-3 p.m., Golf Channel
August 27: 3-5 p.m. (tape delay), NBC
August 28: 4-6 p.m., NBC

For live scoring, visit http://www.usga.org/ChampEventScoringIndex.aspx?eid=17179869326&year=2011&id=2147493610.

Exempt Players

Byeong-Hun An (2009 U.S. Amateur champion; 2010 U.S. Amateur semifinalist)
Todd Baek (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Blayne Barber (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Michael Barbosa (2011 U.S. Open qualifier)
Chelso Barrett (2011 U.S. Junior Amateur runner-up)
Evan Beck (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Lee Bedford (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Brad Benjamin (2011 U.S. Open qualifier)
Ben Campbell (low-eight finisher at 2010 World Amateur Team Championship; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Patrick Cantlay (2011 U.S. Open qualifier; 2011 USA Walker Cup Team member; 2010 U.S. Amateur semifinalist; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Alex Ching (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Albin Choi (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
David Chung (2010 U.S. Amateur runner-up; 2010 USA World Amateur Team Championship Team member; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Jed Dirksen (2010 U.S. Amateur quarterfinalist)
Harris English (2011 USA Walker Cup Team member; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Derek Ernst (2011 U.S. Amateur Public Links runner-up; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Jack Fields (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Emiliano Grillo (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Luke Guthrie (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Russell Henley (2011 U.S. Open qualifier; 2011 USA Walker Cup Team member; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Stiggy Hodgson (2011 Great Britain and Ireland Walker Cup Team member; 2009 Great Britain and Ireland Walker Cup Team member)
Max Homa (2010 U.S. Amateur quarterfinalist)
Beau Hossler (2011 U.S. Open qualifier)
Mackenzie Hughes (2011 Canadian Amateur winner)
Vince India (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Steven Irwin (2011 U.S. Open qualifier)
Jeff Karlsson (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Scott Langley (2010 U.S. Amateur quarterfinalist; returned 72-hole score at 2010 U.S. Open; 2010 USA World Amateur Team Championship Team member)
Tom Lewis (2011 Great Britain and Ireland Walker Cup Team member; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Jim Liu (2010 U.S. Junior Amateur champion)
Bryden Macpherson (2011 British Amateur champion)
Daniel Miernicki (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Corbin Mills (2011 U.S. Amateur Public Links champion; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Alexander Moore (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Cheng-Tsung Pan (2011 U.S. Open qualifier; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Bhavik Patel (2009 U.S. Amateur semifinalist)
Brett Patterson (2011 U.S. Open qualifier)
John Peterson (2011 NCAA Division I champion; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Andrew Putnam (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Patrick Rodgers (2011 USA Walker Cup Team member; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Jordan Russell (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Jack Senior (2011 Great Britain and Ireland Walker Cup Team member; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Nathan Smith (2009, 2010 U.S. Mid-Amateur champion; 2011 USA Walker Cup Team member; 2010 USA Copa de las Americas Team member; 2009 USA Walker Cup Team member)
J.J. Spaun (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Jordan Spieth (2011 U.S. Junior Amateur champion; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Michael Stewart (2011 Great Britain and Ireland Walker Cup Team member; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Matthew Stieger (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Martin Trainer (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Peter Uihlein (2010 U.S. Amateur champion; 2011 USA Walker Cup Team member; 2010 USA World Amateur Team Championship Team member; 2010 Copa de las Americas Team member; 2009 USA Walker Cup Team member; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Harold Varner III (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Arnond Vongvanij (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
James White (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Cory Whitsett (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Chris Williams (2011 U.S. Open qualifier; 2011 USA Walker Cup Team member; top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)
Eugene Wong (low-eight finisher at 2010 World Amateur Team Championship)
Andrew Yun (top-50 point leader from the Men's World Amateur Golf Ranking)

Stroke-Play Groupings & Starting Times

Monday (August 22), hole #1 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #10 (Blue Mound)

7 a.m. - 12:15 p.m. - Nathan Smith, Pittsburgh, Pa.; Paul Haley, Dallas, Texas; Mackenzie Hughes, Canada
7:10 a.m. -12:25 p.m. - Michael Barbosa, Saint Petersburg, Fla.; Drew Trujillo, Montrose, Colo.; Steve Lee, Gallatin, Tenn.
7:20 a.m. - 12:35 p.m. - Andrew Graham, Lagrangeville, N.Y.; John Foster, Canada; Grant Weaver, Wooster, Ohio
7:30 a.m. - 12:45 p.m. - Danny Keddie, England; Mac McClung, Fremont, Calif.; Harris English, Thomasville, Ga.
7:40 a.m. - 12:55 p.m. - Kolton Crawford, Mansfield, Texas; Patrick Christovich, New Orleans, La.; Andrew Yun, Chandler, Ariz.
7:50 a.m. - 1:05 p.m. - Alex Ching, Honolulu, Hawaii; Corbin Mills, Easley, S.C.; Jeremy Wells, Prince George, Va.
8 a.m. - 1:15 p.m. - Ryan Abbate, Weston, Fla.; Justin Thomas, Goshen, Ky.; Jonathan Pannone, East Greenwich, R.I.
8:10 a.m. - 1:25 p.m. - Adam Austreng, Green Bay, Wis.; Paul Peterson, Corvallis, Ore.; Albin Choi, Canada
8:20 a.m. - 1:35 p.m. - Justin Shin, Canada; Christopher Tuulik, San Diego, Calif.; Tony Krogen, Marshall, Minn.
8:30 a.m. - 1:45 p.m. - Jack Dukeminier, Eugene, Ore.; Bryson Dechambeau, Clovis, Calif.; Matt Pinizzotto, Salinas, Calif.
8:40 a.m. - 1:55 p.m. - Russell Pies, Potomac, Md.; Dennis Holub, Reminderville, Ohio; Tom Moore, Huntington Beach, Calif.
8:50 a.m. - 2:05 p.m. - Bradley Shigezawa, Honolulu, Hawaii; Matt Dubrowski, Bergenfield, N.J.; Daniel Kim, Canada
9 a.m. - 2:15 p.m. - Herbert Day, El Salvador; Tyler Raber, El Macero, Calif.; Chris Williams, Moscow, Idaho

Monday (August 22), hole #10 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #1 (Blue Mound)

7 a.m. - 12:15 p.m. - Peter Williamson, Hanover, N.H.; Alex Moon, Dallas, Texas; Matt Adcock, Phoenix, Ariz.
7:10 a.m. - 12:25 p.m. - Kelly Kraft, Denton, Texas; Tom Lewis, England; Alex Stinson, Anderson, Ind.
7:20 a.m. - 12:35 p.m. - Alexander Moore, Richland, Wash.; Tyler Dunlap, Westlake, Texas; Hunter Hamrick, Montgomery, Ala.
7:30 a.m. - 12:45 p.m. - Peter Uihlein, Orlando, Fla.; Erik Schleicher, Grosse Pointe Shores, Mich.; Jacob Burger, Orangeburg, S.C.
7:40 a.m. - 12:55 p.m. - James Parsons, Canada; Alex Franklin, San Rafael, Calif.; Bryden Macpherson, Australia
7:50 a.m. - 1:05 p.m. - Martin Jeppesen II, Ypsilanti, Mich.; Marc Sambol, Dallas, Texas; Nicholas MacDonald, Lebanon, N.H.
8 a.m. - 1:15 p.m. - Kyle Beversdorf, Plymouth, Minn.; Luke Joy, England; Blake Biddle, St Charles, Ill.
8:10 a.m. - 1:25 p.m. - Robbie Ziegler, Canby, Ore.; Will Collins, Salisbury, N.C.; Todd Baek, San Diego, Calif.
8:20 a.m. - 1:35 p.m. - Spencer Cole, Winter Park, Fla.; Jonathan McCurry, Sanford, N.C.; Nick Gilliam, Gainesville, Fla.
8:30 a.m. - 1:45 p.m. - Michael Stewart, Scotland; Maxwell Buckley, Rye, N.Y.; Scott Langley, St Louis, Mo.
8:40 a.m. - 1:55 p.m. - Bhavik Patel, Bakersfield, Calif.; Christopher Baingo, Llano, Calif.; Wesley Gosselin, Knoxville, Tenn.
8:50 a.m. - 2:05 p.m. - Si-Woo Kim, Korea; Todd Mitchell, Bloomington, Ill.; Cameron Wilson, Rowayton, Conn.
9 a.m. - 2:15 p.m. - Matt Hansen, Los Osos, Calif.; Patrick Cantlay, Los Alamitos, Calif.; W. Jay Degenhart, Savannah, Ga.

Monday (August 22), hole #1 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #10 (Blue Mound)

12:15 p.m. - 7 a.m. - David Kim, Redondo Beach, Calif.; Jonathan Randolph, Brandon, Miss.; Michael Decker, Pebble Beach, Calif.
12:25 p.m. - 7:10 a.m. - Max Homa, Valencia, Calif.; David Lang, Canada; Jade Scott, Daingerfield, Texas
12:35 p.m. - 7:20 a.m. - David Brown, Pittsburgh, Pa.; Stephan Jaeger, Germany; Greg Etimos, East Islip, N.Y.
12:45 p.m. - 7:30 a.m. - Blaine Woodruff, Acworth, Ga.; Denny McCarthy, Rockville, Md.; Ben Juffer, West Des Moines, Iowa
12:55 p.m. - 7:40 a.m. - Teddy Schrier, Atwater, Calif.; Chelso Barrett, Keene, N.H.; Anders Albertson, Woodstock, Ga.
1:05 p.m. - 7:50 a.m. - Matt Ewald, Topeka, Kan.; Michael Johnson, Birmingham, Ala.; David Freeman, Canada
1:15 p.m. - 8 a.m. - Donald Constable, Deephaven, Minn.; Thomas Halla, Colgate, Wis.; Beau Hossler, Mission Viejo, Calif.
1:25 p.m. - 8:10 a.m. - Ian Vandersee, West Des Moines, Iowa; Gabe Plaza, Somerton, Ariz.; Lewis Chong, Canada
1:35 p.m. - 8:20 a.m. - Wesley Graham, Port Orange, Fla.; Blayne Barber, Lake City, Fla.; James White, Acworth, Ga.
1:45 p.m. - 8:30 a.m. - Mitch Evanecz, Canada; Blake Kennedy, Moore, S.C.; Tim Sundseth, Corvallis, Ore.
1:55 p.m. - 8:40 a.m. - Scottie Scheffler, Dallas, Texas; Michael Coriasso, Grand Blanc, Mich.; Garrett Rank, Canada
2:05 p.m. - 8:50 a.m. - Michael McCoy, West Des Moines, Iowa; Charlie Hughes, Canada; Preston Bartley, Copan, Okla.
2:15 p.m. - 9 a.m. - Julian Suri, St. Augustine, Fla.; Christopher Biuso, Temple Terrace, Fla.; Richard Jung, Canada

Monday (August 22), hole #10 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #1 (Blue Mound)

12:15 p.m. - 7 a.m. - Brady Klotz, Nappanee, Ind.; Ryan Leahey, Conn.; Tze Huang Choo, Singapore
12:25 p.m. - 7:10 a.m. - Ryan Black, Port St Lucie, Fla.; Spencer Lawson, Raleigh, N.C.; Donny Hopoi, Hawaii
12:35 p.m. - 7:20 a.m. - Herbie Aikens, Pembroke, Mass.; Richard Maddox, Panama City, Fla.; Will McCurdy, Fort Payne, Ala.
12:45 p.m. - 7:30 a.m. - Alex Williams, Cornwall On Hudson, N.Y.; Emiliano Grillo, Bradenton, Fla.; Joseph Nichols, Little Rock, Ark.
12:55 p.m. - 7:40 a.m. - Taylor Pendrith, Canada; Matt Nagy, Buena Vista, Ga.; Jack Schultz, Whitefish Bay, Wis.
1:05 p.m. - 7:50 a.m. - Andrew Green, Edmond, Okla.; Christian Raynor, Kennesaw, Ga.; Dylan Frittelli, South Africa
1:15 p.m. - 8 a.m. - Doug Kleeschulte, Kingston, N.Y.; Trevor Simsby, Carlsbad, Calif.; J. J. Spaun, Eagle Rock, Calif.
1:25 p.m. - 8:10 a.m. - Cody Gribble, Dallas, Texas; Mitch Sutton, Canada; Michael Slaven, Chicago, Ill.
1:35 p.m. - 8:20 a.m. - Brett Patterson, McMinnville, Tenn.; David Denlinger, Lancaster, Pa.; Eugene Wong, Canada
1:45 p.m. - 8:30 a.m. - Christopher Crawford, Bensalem, Pa.; Tyler Falk, Springfield, Ore.; Timothy Madigan, Rio Rancho, N.M.
1:55 p.m. - 8:40 a.m. - Cory McElyea, Santa Cruz, Calif.; Patrick Carter, Huntington, W.V.; Daniel Nisbet, Australia
2:05 p.m. - 8:50 a.m. - Matthew Broome, Barrington, R.I.; Gene Elliott, West Des Moines, Iowa; Bruce Woodall, Yanceyville, N.C.
2:15 p.m. - 9 a.m. - Zhong Yang Fu, Canada; Ryan Card, Temecula, Calif.; Anthony Aloi, Plainsboro, N.J.

Monday (August 22), hole #1 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #10 (Erin Hills)

7 a.m. - 12:15 p.m. - William Peel IV, Potomac, Md.; Michael Fastert, Des Plaines, Ill.; David Christian, Oconomowoc, Wis.
7:10 a.m. - 12:25 p.m. - Preston Dembowiak, Summerfield, N.C.; Nate Dunn, Manchester, Iowa; James Pleat, Nashua, N.H.
7:20 a.m. - 12:35 p.m. - Davis Mullany, Great Barrington, Mass.; Sean Dale, Jacksonville, Fla.; Nick Thomas, Westlake Village, Calif.
7:30 a.m. - 12:45 p.m. - Troy Anderson, Paradise Valley, Ariz.; Evan Beck, Virginia Beach, Va.; Sean Einhaus, Germany
7:40 a.m. - 12:55 p.m. - Gregor Main, Danville, Calif.; Zac Blair, Ogden, Utah; Seth Reeves, Duluth, Ga.
7:50 a.m. - 1:05 p.m. - A.J. McInerney, Henderson, Nev.; Wyndham Clark, Greenwood Village, Colo.; Russell Henley, Macon, Ga.
8 a.m. - 1:15 p.m. - Patrick Rodgers, Avon, Ind.; Jim Markovitz, Bridgeville, Pa.; T.J. Vogel, Hollywood, Fla.
8:10 a.m. - 1:25 p.m. - David Chung, Fayetteville, N.C.; Damian Telles, The Dalles, Ore.; Stephen Carney, Tulsa, Okla.
8:20 a.m. - 1:35 p.m. - Graham Brockington, Laguna Niguel, Calif.; Derek East, Canada; Stephen Seiden, Chadds Ford, Pa.
8:30 a.m. - 1:45 p.m. - Garren Poirier, Killington, Vt.; Harold Varner III, Gastonia, N.C.; Jake Katz, Williamsville, N.Y.
8:40 a.m. - 1:55 p.m. - Andrew Mason, Huntingdon Valley, Pa.; Brandon Moore, Glendale, Ariz.; Luis Cedeno, Pembroke Pines, Fla.
8:50 a.m. - 2:05 p.m. - Jonathan Garrick, Atherton, Calif.; Lee Bedford, Cary, N.C.; Jeff Karlsson, Sweden
9 a.m. - 2:15 p.m. - Jack Fields, Southern Pines, N.C.; Michael Cromie, Cary, N.C.; Drew Preston, Grand Rapids, Mich.

Monday (August 22), hole #10 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #1 (Erin Hills)

7 a.m. - 12:15 p.m. - Jeff Mallette, North Canton, Ohio; David Smith, Plymouth, Minn.; Joseph Harrison, Boulder City, Nev.
7:10 a.m. - 12:25 p.m. - Joseph Toland, Dixville Notch, N.H.; Hunter Stewart, Nicholasville, Ky.; Bernard D'Amato, Weston, Conn.
7:20 a.m. - 12:35 p.m. - Cody Proveaux, Leesville, S.C.; Kevin Penner, Sammamish, Wash.; Byeong-Hun An, Korea
7:30 a.m. - 12:45 p.m. - Ryan Heisey, Greensboro, N.C.; Alex Shi Yup Kim, Fullerton, Calif.; Brad Miller, Timonium, Md.
7:40 a.m. - 12:55 p.m. - Jed Dirksen, Hampton, Iowa; Robert Leopold, Cranston, R.I.; Jay Woodward, Bridgeport, W.V.
7:50 a.m. - 1:05 p.m. - Nicholas Scott, Union, Ohio; Jordan Spieth, Dallas, Texas; Chase Wright, Muncie, Ind.
8 a.m. - 1:15 p.m. - Austin Hurt, Bainbridge Island, Wash.; Mitchell McLeroy, Mansfield, Texas; Daniel Miernicki, Santee, Calif.
8:10 a.m. - 1:25 p.m. - Randy Haag, Orinda, Calif.; Kyle Cobb, Tallahassee, Fla.; Tyler Merkel, Evansville, Ind.
8:20 a.m. - 1:35 p.m. - Alexis Gemme Piacente, Canada; Hojin Kang, Longwood, Fla.; Takuya Fuji, Japan
8:30 a.m. - 1:45 p.m. - Maxwell Scodro, Chicago, Ill.; McLain Leberte, Huntsville, Ala.; Kyle Kmiecik, Avon, Ohio
8:40 a.m. - 1:55 p.m. - Ryan Rettberg, Front Royal, Va.; Sam Yi, Northridge, Calif.; Steven Irwin, Arvada, Colo.
8:50 a.m. - 2:05 p.m. - Colin Dolph, Huntington, N.Y.; John Engler, Augusta, Ga.; David Lee, Houston, Texas
9 a.m. - 2:15 p.m. - Andrew Ward, York, S.C.; Andrew Wyatt, Lake Forest, Ill.; Terence Begnel, Tulsa, Okla.

Monday (August 22), hole #1 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #10 (Erin Hills)

12:15 p.m. - 7 a.m. - Jack Senior, England; Evan Emerick, Oceanside, Calif.; Ryan McCarthy, Australia
12:25 p.m. - 7:10 a.m. - Bill O'Connor, Birmingham, Mich.; Kevin Fitzgerald, Riverside, Calif.; Cory Williamson, Collins, Miss.
12:35 p.m. - 7:20 a.m. - Jim Knous, Golden, Colo.; Mike Ignasiak, Saline, Mich.; Edward Figueroa, Naples, Fla.
12:45 p.m. - 7:30 a.m. - Zach Primavera, Lynn Haven, Fla.; C.G. Mercatoris, Brookville, Pa.; Danny Lewis, Morrow, Ohio
12:55 p.m. - 7:40 a.m. - Matthew Seramin, San Geronimo, Calif.; John Peterson, Fort Worth, Texas; Brooks Koepka, Lake Worth, Fla.
1:05 p.m. - 7:50 a.m. - Ryan Peterson, Eagan, Minn.; Adam Schenk, Vincennes, Ind.; Cory Whitsett, Houston, Texas
1:15 p.m. - 8 a.m. - Brad Benjamin, Rockford, Ill.; Anton Arboleda, La Canada, Calif.; Tae Wan Lee, Korea
1:25 p.m. - 8:10 a.m. - Luke Guthrie, Quincy, Ill.; David DeNunzio, Jeannette, Pa.; Arnond Vongvanij, Gainesville, Fla.
1:35 p.m. - 8:20 a.m. - James Back, Cerritos, Calif.; Bryce Chalkley, Richmond, Va.; Zahkai Brown, Arvada, Colo.
1:45 p.m. - 8:30 a.m. - Nick Austin, Midlothian, Va.; Kyle Kopsick, Highland Park, Ill.; Vince India, Deerfield, Ill.
1:55 p.m. - 8:40 a.m. - Jack Perry, Santa Barbara, Calif.; Derek Ernst, Clovis, Calif.; Max Gilbert, Canada
2:05 p.m. - 8:50 a.m. - Scott Davenport, Marietta, Ga.; Michael Weaver, Fresno, Calif.; Stiggy Hodgson, England
2:15 p.m. - 9 a.m. - Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.; Kramer Hickok, Plano, Texas; Alex Rowland, Houston, Miss.

Monday (August 22), hole #10 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #1 (Erin Hills)

12:15 p.m. - 7 a.m. - Cheng-Tsung Pan, Chinese Taipei; Mason Jacobs, Metropolis, Ill.; Sean Keating, Cincinnati, Ohio
12:25 p.m. - 7:10 a.m. - Juan Salcedo, The Woodlands, Texas; Jace Long, Dixon, Mo.; Jeffrey Osberg, West Chester, Pa.
12:35 p.m. - 7:20 a.m. - Jordan Russell, College Station, Texas; Steven Kearney, Carlsbad, Calif.; Arnold Yoon, Buena Park, Calif.
12:45 p.m. - 7:30 a.m. - Nick Brothers, Crystal River, Fla.; Jonathan Fly, Memphis, Tenn.; Jim Liu, Smithtown, N.Y.
12:55 p.m. - 7:40 a.m. - Colin Chapman, Franklin, N.C.; Matthew Stieger, Australia; Drew Evans, Dallas, Texas
1:05 p.m. - 7:50 a.m. - Andrew McCain, Australia; Ben Geyer, Arbuckle, Calif.; Ben Kohles, Cary, N.C.
1:15 p.m. - 8 a.m. - John Darden, Frisco, Texas; Spencer Fletcher, Los Altos, Calif.; Keith Mitchell, Chattanooga, Tenn.
1:25 p.m. - 8:10 a.m. - J.D. Tomlinson, Gainesville, Fla.; Jordan Weir, El Dorado Hills, Calif.; Andrew Putnam, University Place, Wash.
1:35 p.m. - 8:20 a.m. - Adam Hofmann, Pittsburgh, Pa.; Jordan Burgess, Windsor, Colo.; Clinton Shepard, West Monroe, La.
1:45 p.m. - 8:30 a.m. - Joey Petronio, Orlando, Fla.; Austin Cody, N. Charleston, S.C.; Andres Pumariega, Miami, Fla.
1:55 p.m. - 8:40 a.m. - Tripp McAllister, Lake City, S.C.; John Hahn, Las Vegas, Nev.; Sejun Yoon, Vista, Calif.
2:05 p.m. - 8:50 a.m. - Mike Miller, Brewster, N.Y.; William Coe, San Diego, Calif.; Scott Stiles, Canada
2:15 p.m. - 9 a.m. - Justin Bryant, St. Louis, Mo.; Kevin Dougherty, Murrieta, Calif.; Richard Berkmeyer, St. Louis, Mo.

The above report is courtesy of the USGA. For more information, visit www.usga.org.


CBS Sports Official Partner